Witamina D i jej rola w terapii stwardnienia rozsianego

Związek niedoboru witaminy D z zachorowalnością na stwardnienie rozsiane jest powszechnie znany. Naukowcy nie mają także wątpliwości, że witamina D, a konkretnie D3, odgrywa niezwykle istotną rolę nie tylko w profilaktyce SM, ale także w leczeniu choroby.

witamina d

Częstotliwość występowania SM (stwardnienia rozsianego) jest ściśle uzależniona od szerokości geograficznej. O ile w okolicach strefy okołorównikowej, której mieszkańcy są poddawani znacznej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, choroba jest zjawiskiem niemal egzotycznym, to w obszarach, w których sezon zimowy trwa przez cały rok, zachorowalność jest wysoka. Udokumentowane wnioski na temat zależności między występowaniem SM a ekspozycją na promieniowanie słoneczne przedstawiono już w 2008 roku podczas kongresu ACTRIMS/ECTEIMS. Wyniki kolejnych badań pozwalają przypuszczać, że witamina D odgrywa też bardzo istotną rolę w procesie leczenia osób chorujących na SM.

Witamina D a przebieg choroby

U pacjentów ze zdiagnozowanym stwardnieniem rozsianym stwierdza się niski poziom 25(OH)D w surowicy, a wraz z rozwojem choroby wartość ta osiąga coraz niższy poziom. Badania naukowe potwierdziły, że zbyt niskie stężenie witaminy D przyczynia się do występowania kolejnych rzutów i nowych ognisk demielinizacyjnych, co ma bezpośredni wpływ na pogorszenie stanu zdrowia osoby chorej i zwiększenie stopnia niepełnosprawności.

W 2008 roku Smolders i wsp. zdołali wykazać, że w osób cierpiących na stwardnienie rozsiane w przebiegu rzutowo-remisyjnym (chorujących nie dłużej niż 5 lat) zwiększone stężenie witaminy D w surowicy przyczyniło się do znacznego zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia rzutu SM. Teza ta została potwierdzona w 2012 roku. Pierrot i wsp. przeprowadzili wówczas badanie, w którym udział wzięło 156 osób ze zdiagnozowanym SM (w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat). Prowadzone badania wykazały, że wzrost stężenia metabolitu 25(OH)D o 10 nmol skutkuje zmniejszeniem ryzyka wystąpienia rzutu choroby o 13,7 procent. Podobną zależność stwierdzili Soilu-Hänninen i wsp. Z kolei Correale i wsp. stwierdzili, że na zmniejszenie ryzyka rzutu choroby wpływa nie tylko zwiększone stężenie 25(OH)D, ale także 1,25(OH)2D.

Witamina D a sprawność ruchowa chorych

Badania naukowe wykazały także prawdopodobny wpływ wysokości stężenia witaminy D na sprawność ruchową osób chorujących na SM - jak donosi serwis https://123zdrowie.pl/stwardnienie-rozsiane-objawy-leczenie/. Badania Neu oraz Smodlers wykazały odwrotną korelację między poziomem witaminy D we krwi chorych a oceną według rozszerzonej skali niewydolności ruchowej Kurtzkego.

Immunomodulujący wpływ witaminy D

Smodlers i wsp. stwierdzili wpływ witaminy D na parametry układu immunologicznego osób chorujących na SM. Przeprowadzone badania wykazały, że zwiększone stężenie 25(OH)D wpływa na wzrost funkcjonalności limfocytów T regulatorowych. Zaobserwowano też zwiększenie liczby limfocytów Th2 w stosunku do Th1, co ma przyczyniać się do wyhamowania reakcji autoimmunologicznej organizmu.

Choć przeprowadzone badania nie dają jeszcze podstaw do stosowania witaminy D w ramach samodzielnej terapii stwardnienia rozsianego, to ich wyniki jednoznacznie wskazują na jej znaczącą rolę w leczeniu SM.

malgorzata
Od roku jestem strasznie slaba, niezaleznie od aktywnosci. Czasem nawet rano kawalek drogi mnie wykancza. Slyszylam, ze niedobor D3 powoduje oslabienie.
Nie mogac sie doprosic lekarza o zbadanie / to tylko sterss/ zaczelam sama brac witamine D3.
Okazalo sie pozniej, ze jeszcze mam duzo ponizej normy.
Bedac nadal strasznie slaba / pracuje w pelnym wymiarze godzin + nadgodziny/
lekarz wyslal mnie na MRT. - diagnoza stan zapalny mozgu + plamy czyli SM.
czyz niedobor D3 nie mogl wywolac choroby?
1 rok temu
0
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Bartłomiej
Niedobór witaminy D powoduje ogromne osłabienie układu odpornościowego, a to z kolei wymknięcie się wirusa EBV z pod kontroli (jest on obecny u 90% ludzi i przebywa w limfocytach B przez całe życie). Według mnie jest on główną przyczyną stwardnienia rozsianego i wszystkich innych chorób autoimmunologicznych, są na to coraz mocniejsze dowody i coraz więcej badań...
1 rok temu
0
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.