Jak rozpoznać stwardnienie rozsiane?

Istnieją choroby, które bez trudu można zdiagnozować po charakterystycznych objawach. Niemniej jednak stwardnienie rozsiane do takich schorzeń nie należy, ponieważ nie świadczą o nim bezpośrednie symptomy, które często są mylne. Mimo to, znajomość poszczególnych oznak może nas przestrzec przed dalszymi groźnymi uszkodzeniami mózgu i pomóc w szybkim rozpoznaniu choroby.

Układ nerwowy na celowniku

Na które zatem symptomy powinniśmy zwrócić uwagę, aby wykluczyć bądź potwierdzić możliwość zachorowania na stwardnienie rozsiane? Mając na względzie fakt, iż choroba ta ma ścisły związek ze zniszczeniami, jakie dokonały się w którejś z części mózgu, to w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na nieprawidłowości ze strony układu nerwowego. Najpierw mogą pojawić się zaburzenia w odbieraniu bodźców, polegające na niedostatecznym bądź nadmiernym ich postrzeganiu. Doznać można znaczne odstępstwa w czuciu zwłaszcza w okolicach kończyn dolnych i górnych, niedowłady twarzy i mięśni. Nie pozostaje to bez wpływu na zaburzenia równowagi i ogólną koordynację ruchową. Oprócz utrudnionej koncentracji i problemów z logicznym myśleniem, na SM mogą wskazywać zakłócenia w mowie oraz kłopoty z widzeniem, które prowadzą do całkowitej bądź częściowej utraty wzroku. Ponadto do nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego dochodzą kłopoty z emocjami i psychiką, wśród których na pierwszy plan wysuwają się nieustanne zmęczenie nie związane z pracą i utrzymujące się pomimo odpoczynku, a także złe samopoczucie i stany depresyjne.

Nietypowe objawy SM

Chociaż podstawową przyczynę postępującego stwardnienia rozsianego upatruje się głównie w uszkodzeniach pewnych obszarów mózgu, to nie tylko dolegliwości pochodzące z ośrodkowego układu nerwowego świadczą o rozwoju choroby. Mniej charakterystycznymi objawami SM są nie tylko bóle neuropatyczne spowodowane naruszeniem włókien nerwowych, ale również i problemy ze strony układu mięśniowo-szkieletowego, w tym osłabienie mięśni i stawów oraz ból kolan. Co więcej, do powyższych kłopotów zdrowotnych mogą dojść dysfagia, nietrzymanie moczu oraz zaburzenia trawienia i wypróżniania. Nic dziwnego, że są to mało wyróżniające się objawy stwardnienia rozsianego, ponieważ ból kolan i problemy z poruszaniem się można łatwo pomylić z chorobą zwyrodnieniową stawów.

ANDRZEJ
Mój syn.choruje.sm.w.rodzinie.nikt.niebyl.chory.chciałbym wiedzieć więcej o.SM
3 lata temu
0
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Blania
Choruje ok.20 l na sm .Bardzo bolą mnie kolana przy zginaniu i wyproście (z kleku podnoszę się obciążając ręce .Bardzo pogarsza to mozliwość swobodnego poruszania .RZS mam wykluczony ,jak mogę sobie pomóc ?
4 lata temu
0
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.